Picie słodzonych napojów przyspiesza procesy starzenia tak samo jak palenie

coca-cola-lattina-schiacciata

Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie American Journal of Public Health wykazują, że codzienne spożywanie słodkich napojów może postarzeć komórki odpornościowe nawet o dwa lata.

Dr Elissa Epel, starszy autor badania, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, postanowiła przeanalizować mechanizmy odpowiadające za zależność pomiędzy piciem napoi a cukrzycą, zawałem serca, otyłością, a nawet wysoką śmiertelnością. Epel badała telomery, zaślepki na końcu chromosomów znajdujące się w każdej komórce ciała, pobrane z białych krwinek. Krótsze telomery miały związek z takimi uszczerbkami na zdrowiu jak: skrócona długość życia, stres, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca oraz rak.

Epel i współpracownicy poddali analizie dane uzyskane od 5309 dorosłych osób w sondażu the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) około 14 lat temu. Odkryto, że osoby pijące więcej słodzonych napojów, mają krótsze telomery. Spożywanie 1 szklanki napoju odpowiadało niemal 2 latom szybszego starzenia się, a picie 2,5 szklanki wiązało się ze starzeniem przyspieszonym o 4,5 roku. Autorzy badania zwrócili uwagę na to, że wniosek z tego badania jest dokładnie taki sam jak zależność odkryta pomiędzy długością telomerów a paleniem.

Efekt ten został zaobserwowany jedynie w przypadku słodzonych napojów. Dr Epel nie zauważyła żadnej zależności pomiędzy długością telomerów a spożywaniem napojów dietetycznych. „Niesamowicie wysoka dawka cukru, jaką jesteśmy w stanie wprowadzić do organizmu poprzez picie słodzonych napojów, jest wyjątkowo toksyczna dla metabolizmu” — podkreśla autor badania.

Nie wykryto jednak znaczącej zależności pomiędzy słodkimi niegazowanymi napojami, takimi jak sok owocowy. Zaskoczyło to dr Epel, która uważa, że wyniki mogłyby być inne, jeśli dane byłyby nowsze. “Utrzymujemy, że nadal nie wiadomo, jak to się ma do słodzonych napojów, które teoretycznie są tak samo złe” — dodaje Epel. “Zwróćmy uwagę na to, że 14 lat temu ludzie pili znacznie mniej słodzonych napojów… pili głównie napoje gazowane”. Spośród badanych 21% z nich spożywało codziennie 2,5 szklanki lub więcej słodzonych cukrem napojów gazowanych.

Telomery skracają się naturalnie wraz z wiekiem, ale nie musi to być nieodwracalny proces. W poprzednich badaniach dowiedziono, że możliwe jest zwiększenie długości telomerów nawet o 10% w ciągu 5 lat dzięki obniżeniu stresu i zdrowej diecie — bez słodkich napojów.

 
Przełożyła Paulina Dziubak
Autor: Mandy Oaklander
Źródło: time.com
Fot. marcellobarenghi.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *