Jagody mogą obniżać ciśnienie

blueberry pie

Wiele osób borykających się z wysokim ciśnieniem zastanawia się, jak można uniknąć przyjmowania leków, obniżając je w naturalny sposób. Wygląda na to, że ulgę może przynieść szklanka jagód.

Czterdzieści kobiet z wysokim ciśnieniem, w wieku pomenopauzalnym (od 45 do 65 lat) wzięło udział w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanym placebo. Połowa spośród badanych spożywała 22 gramy liofilizowanego proszku jagodowego (odpowiednik szklanki jagód) codziennie przez 8 tygodni. Pozostałe kobiety spożywały identyczne z wyglądu i w smaku placebo.

W badaniu opisanym w miesięczniku Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics wykazano, że u kobiet, które jadły sproszkowane jagody, zaobserwowano średnio 5,1% spadek ciśnienia skurczowego (górna wartość) oraz 6,3% spadek ciśnienia rozkurczowego. Ponadto w grupie osób spożywających jagody poziom tlenku azotu, odpowiedzialnego za rozkurczanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwiększył się w dużym stopniu. Nie odnotowano natomiast żadnych znaczących zmian w grupie placebo.

Naukowcy twierdzą, że poprawa parametrów krwi była średnia w stosunku do tej, jaką obserwuje się po lekach na nadciśnienie. Niemniej jednak dodają, iż spożywanie jagód w większych ilościach czy też przez dłuższy czas może spotęgować zaobserwowany efekt.

Autor badania, doktor habilitowany na Uniwersytecie Stanowym Florydy (Florida State University) Sarah A. Johnson stwierdziła, że nie zaobserwowała (podczas badania – przyp. tłum.) powodów, dla których ludzie powinni diametralnie zmieniać swoją dietę. Zauważyła jednak, że jeżeli ktoś nie spożywa jagód, to może zechcieć ich spróbować. „W składzie jagód jest coś bardzo wyjątkowego, co sprawia, że regulują one ciśnienie krwi. Inne owoce i wyciągi z owoców nie przyniosły takich efektów”.

 

Przełożyła Paulina Dziubak

Autor: Nicholas Bakalar

Źródło: well.blogs.nytimes.com

Fot. foreverhungry.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *