7 powodów, dla których warto chodzić na siłownię

image

Z tego artykułu nie dowiesz się, co decyduje o tym, że regularne treningi siłowe tak skutecznie kształtują smukłe i zdrowe ciało. Przeczytasz natomiast o różnych motywacjach do ich uprawiania, które być może zainspirują Cię do częstszego (a kto wie, może nawet systematycznego) odwiedzania siłowni.

1. Jesteś superbohaterem

training to be wonder woman

Fot. lookhuman.com

Zakładasz ubrania, jakich nie nosisz na co dzień (no chyba że jesteś dresem), a które są piękne, kolorowe, dodają energii i podkreślają sylwetkę. Już samo to sprawia, że czujesz się wyjątkowo i masz ochotę ćwiczyć. Co więcej, w tym stroju odkrywasz w sobie supermoce: podnosisz ciężary, biegasz, walczysz z maszynami lub wspinasz się po ścianie niczym Spiderman. Jeśli zatem chcesz zacząć ćwiczyć i poczuć się jak heros, najlepsze co możesz zrobić to kupić sobie fajne, sportowe ciuchy, w których trenowanie będzie sprawiać Ci przyjemność.

2. Bawisz się

image

Fot. foreverhungry.pl

Siłownia to miejsce, w którym dorośli mogą się poczuć jak dzieci. Maszyny do ćwiczeń przypominają te, które można zobaczyć na placu zabaw. Już podczas pierwszych wizyt na siłowni można poczuć zabawowy klimat związany z przebywaniem wśród maszyn i wykonywaniem na nich ćwiczeń w rytm energicznej muzyki. Żółta konstrukcja na zdjęciu to nowy nabytek klubu fitness, do którego chodzę. Pierwsza myśl na jej widok: „Hm, czy mogę się pohuśtać?” Jednak po chwili dociera do mnie, że to miejsce do uprawiania popularnego ostatnio crossfitu.

3. Spotykasz się z ludźmi

friends

Fot. mycrazy-beautifulife.tumblr.com

Siłownia to też miejsce spotkań. Zamiast narzekać na to, że nie masz czasu ani na sport, ani dla bliskich, połącz przyjemne z pożytecznym. Moda na aktywność ogarnia coraz więcej osób. To mit, że siłka jest dobra jedynie dla pakerów, ćwiczy tam również dość dużo kobiet (choć nadal są w mniejszości). Ludzie przychodzą poćwiczyć sami lub w parach typu: chłopak-dziewczyna, przyjaciółka-przyjaciółka, a nawet syn-matka. To bardzo przyjemny widok, kiedy dorosły już syn pokazuje swojej mamie, w jaki sposób powinna ćwiczyć na maszynach! Zatem jak się okazuje, siłownia może sprzyjać budowaniu relacji (nowych też!).

4. Zapobiegasz depresji

bianca-van-damme-ice-bucket-challenge

Fot. thebiglead.com

Opublikowane niedawno wyniki badań dowodzą, że uprawianie sportu może chronić przed depresją. Aby wykazać, z czego wynikają te protekcyjne właściwości sportu, zespół naukowców z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie przeprowadził eksperyment z udziałem myszy. Zwierzęta, które chudły, ponieważ nie szukały jedzenia, oraz nie wychodziły z labiryntu z zimną wodą uznawano za pogrążone w depresji. Te, które były bardziej żywotne i szukały jedzenia, depresji nie miały. Udało się ustalić, że substancją obniżającą ryzyko wystąpienia depresji jest wytwarzany w pracujących mięśniach enzym PGC-1alfa1. Przeprowadzone następnie badanie na ludziach potwierdziło, że podczas ćwiczeń maleje ryzyko pojawienia się depresji.

5. Zwiększasz kreatywność

creativity

Fot. www.brainpickings.org

Siłownia jest miejscem, w którym można odnaleźć spokój, odświeżyć swój umysł i dzięki któremu kontynuowanie swoich zajęć po treningu jest łatwiejsze. Koledzy pracujący w branży IT chodzą nieraz na siłkę w południe, aby odpocząć od pracy oraz zwiększyć swoją kreatywność i koncentrację w drugiej połowie dnia. Skąd takie fantastyczne efekty? Być może stąd, że po wysiłku fizycznym mózg i całe ciało są bardziej dotlenione i odprężone, co sprzyja niesztampowym pomysłom i lepszej wydajności w pracy.

6. Jesteś sexy

pin-up girl lifting

Fot. www.zazzle.com

Twoje ciało nabiera ładnych kształtów, stajesz się bardziej atrakcyjny i pewny siebie. Już po pierwszym treningu wydaje Ci się, że widzisz w lustrze super sylwetkę. A to nie wszystko. Ćwicząc, dotleniasz wszystkie komórki ciała. Krew zaczyna szybciej krążyć tak, że po siłowni wcale nie masz ochoty na drzemkę, a wręcz przeciwnie — rozpiera Cię energia. Piękne, wysportowane ciało wiąże się także z przyciąganiem spojrzeń innych i szybowaniem samooceny w górę.

7. Zwiększasz szanse na znalezienie pracy

hired

Fot. businessinsider.com

To prawda, że Twój wygląd jest Twoją wizytówką. Lepiej oceniane są osoby, które dbają o siebie. Jeżeli jesteś na tyle konsekwentny i wytrwały, aby regularnie uprawiać sport, to prawdopodobnie te same cechy będziesz wykazywać w pracy. Często z tego założenia, być może podświadomie, wychodzą pracodawcy. Zatem jeśli szukasz nowej pracy lub marzy Ci się awans, czym prędzej zainwestuj w karnet na siłownię!

 

3 myśli nt. „7 powodów, dla których warto chodzić na siłownię

 1. Crabby

  Nieźle, nieźle. Bardzo ciekawe. Oby tak dalej. A masz coś może o tym, jak przezwyciężyć chęć na słodycze?

  Odpowiedz
  1. Paulina Dziubak Autor wpisu

   Cieszę się, że się podoba 🙂 O słodyczach na pewno napiszę, ale troszkę później. Mam takie założenie, żeby pisać jeden artykuł tygodniowo. Temat słodyczy wrzucam do mojej poczekalni artykułów. Cukier uzależnia, dlatego tak trudno się odzwyczaić od jedzenia słodkości, ale można i warto przezwyciężyć ten nałóg…

   Odpowiedz
 2. Pingback: Dlaczego nie warto rezygnować z treningu outdoorowego zimą | Forever Hungry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *