7 powodów, dla których ćwiczysz i nie chudniesz

adidas-by-Stella-McCartney-AW2012-1

Odżywiasz się zdrowo i często ćwiczysz, a mimo to wciąż nie chudniesz? Tak naprawdę, zdrowa dieta i częste treningi to bardzo względne i ogólne pojęcia. I bądźmy ze sobą szczerzy, każdy z nas mógłby się nieco bardziej postarać się w obu dziedzinach.

Dobra kondycja całego ciała to efekt uboczny prowadzonego stylu życia. Spalanie tłuszczu następuje, gdy tracimy na wadze, znajdujemy aktywność fizyczną, która sprawia nam przyjemność, oraz zaczynamy postrzegać jedzenie jako paliwo, a nie coś, czym zajada się emocje lub zajmuje czas. Niezależnie od tego, kim jesteś i jakie masz wykształcenie, przyczyną, dla której nie chudniesz, może być jedna z 7 poniżej wymienionych.

1. Jesz to, czego nie powinieneś

Jeśli nie możesz schudnąć, pierwszym miejscem, do którego powinieneś zajrzeć, jest kuchnia. Niektórzy skupiają całą swoją energię na spalaniu kalorii, nie poświęcając czasu zastanowieniu się nad tym, skąd pozyskują energię. A dieta powinna stanowić przynajmniej 80% pracy. Chociaż wybór produktów, które powinieneś faktycznie spożywać, zależy w dużym stopniu od budowy twojego ciała, metabolizmu i innych czynników, to dobrą regułą jest wybieranie naturalnych, pełnowartościowych produktów. Spożywaj dużo węglowodanów złożonych (np. ryż brązowy, kasze) w dni, kiedy uprawiasz trening siłowy lub bardziej wymagające ćwiczenia. W dni przeznaczone na regenerację lub kiedy wykonujesz lekkie ćwiczenia aerobowe, postaraj się wybierać produkty bogate w białko, jak i warzywa, a ogranicz węglowodany złożone. Unikaj nadmiernego spożywania chleba, cukru czy czegokolwiek, co zalicza się do produktów przetworzonych. Szukaj produktów, które mają jak najkrótszy skład. Jeśli nie możesz wymówić któregoś składnika, prawdopodobnie nie jest to coś, co powinieneś dostarczać swojemu organizmowi.

2. Jesz za dużo

Jeśli wyrzuciłeś już ze swojej diety niezdrowe produkty, a nadal nie możesz schudnąć, może to oznaczać, że po prostu jesz za dużo. Aby zrzucić niechciane kilogramy, twoje ciało musi mieć ujemny bilans energetyczny, tj. spalać więcej niż spożywasz. Aczkolwiek nie powinieneś się za bardzo ograniczać. Życie polega na znalezieniu równowagi. Nie daj się poddać obsesji liczenia kalorii lub codziennego stawania na wadze. Jedz kiedy jesteś głodny i rób to powoli, dzięki czemu będziesz mógł przestać, zanim poczujesz się nasycony. Zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami pozwolą ci uniknąć przejadania się podczas spożywania głównych posiłków. Zawsze mam przy sobie kilka zdrowych batoników przy sobie, ponieważ to świetna przekąska, pełnoziarnista i nie zawiera żadnych substancji dodatkowych. (Czytajmy skład! – przyp. tłum.) Nie bój się jeść zdrowych słodyczy, np. kilku truskawek w czekoladzie czy budyniu kokosowego z nasionami chia. Ograniczasz się w momencie, gdy zaczynasz myśleć, że czegoś ci brakuje i masz wówczas ochotę najeść się czegoś niezdrowego.

3. Wykonujesz za dużo ćwiczeń kardio

Tak, ćwiczenia aerobowe to niezbędny element twojego treningu. Pomagają ci zachować zdrowe serce, podwyższyć metabolizm i pozwalają się solidnie spocić (raz dziennie jest to wskazane). Jednakże wykonując jedynie ćwiczenia kardio (lub robiąc ich za dużo), możesz tylko pogorszyć sytuację. Dłuższe sesje kardio, np. dziewięćdziesięciominutowe korzystanie z orbitreka lub regularne biegi na 16 km mogą pozbawić cię beztłuszczowej masy mięśniowej, która jest niezbędna do podwyższania tempa metabolizmu, a tym samym spalania większej ilości kalorii. Skutkuje to tym, że ciało rozwija bardziej swoją wytrzymałość, magazynując energię w postaci tłuszczu. Dzięki temu organizm jest zaopatrzony w duże zapasy paliwa pozwalające na bieganie na długie dystanse. Nie wspominając już o tym, znacznie zwiększa to twój apetyt, przez co stajesz się bardziej podatny na pojadanie lub przejadanie się.

4. Nie wykonujesz ćwiczeń siłowych

Ten punkt idzie w parze z nr 3. Nie mam na myśli tego, że nie możesz lub nie powinieneś wykonywać ćwiczeń kardio. Jeśli uwielbiasz biegać lub jeździć na rowerze z innych pobudek niż odchudzanie się, to w żadnym wypadku nie przestawaj tego robić. Ale jeśli twój cel to spalanie tłuszczu, pamiętaj, że istnieją inne formy ruchu, które są bardziej „opłacalne”. Najlepszym sposobem na zrzucenie wagi i zbudowanie beztłuszczowej masy mięśniowej jest wykonywanie, poza kardio, treningu siłowego. Więcej tkanki mięśniowej to więcej spalonego tłuszczu.
Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na to, by odpuścić sobie ćwiczenia aerobowe, wypróbuj trening interwałowy o zmiennej intensywności ćwiczeń. Tego typu treningi znacznie efektywniej promują wydzielanie hormonów, które celują w trudny do pozbycia się tłuszcz. Następnie dodaj ćwiczenia z obciążeniem. Jednak zanim do nich przystąpisz, na początku świetne są ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, tj. pompki, przysiady czy wypady.

5. Nie dajesz z siebie wszystkiego

Nie ma czegoś takiego jak trening czy dieta, które są idealne dla każdego. Bywa tak, że musi minąć trochę czasu, zanim odkryjemy co działa na nasze ciało. Tak samo jak więcej czasu spędzonego na siłowni nie zawsze jest gwarancją postępu. Jeżeli nie jesteś sportowcem, kulturystą lub osobą przygotowującą się do maratonu, to nie powinieneś ćwiczyć dłużej niż godzinę dziennie (nie powinno się przekraczać 6 godzin tygodniowo, za: http://foreverhungry.pl/smierc-zaczyna-sie-w-jelicie/ – przyp. tłum.). Treningi powinny opierać się na intensywności, a nie czasie. Zapamiętaj, im ciężej pracujesz, tym krócej może trwać twój trening. Właśnie dlatego tak ważne jest stuprocentowe wykorzystanie czasu spędzanego na siłowni lub na zajęciach fitness, aby osiągnąć pożądany efekt „spalania po”, który utrzymuje wysoki metabolizm do 24-48 godzin po treningu.

6. Nie dajesz sobie czasu na regenerację

Kiedy osiągasz wspomniane wcześniej „spalanie po” i kiedy naprawdę czujesz, że wczoraj solidnie poćwiczyłeś, jest to czas na skupienie się na innych grupach mięśni. Jednak jeśli wykonujesz ćwiczenia ogólnorozwojowe, zaplanuj sobie trening, podczas którego skupiasz się jednego dnia na całym ciele, a następnego uprawiasz lekkie kardio, rozciąganie lub odpoczywasz. Regeneracja i odpoczynek są często ważniejsze niż trening sam w sobie. W tym czasie twoje ciało spala najwięcej. Dlatego daj sobie czas na pełną regenerację tak, aby następnego dnia być gotowym na ciężki trening. A co najważniejsze, słuchaj swojego organizmu. Wymagaj od siebie, a jednocześnie kochaj swoje ciało.

7. Twoje ciało jest zestresowane

Ćwiczenia stanowią pewnego rodzaju stresor dla ciała. Kiedy zachowujesz zdrowy balans między stresogennym treningiem a czasem regeneracji, twoje ciało jest zdrowe i jest w stanie pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Poświęcanie zbyt małej ilości czasu na odpoczynek może być negatywne również z tego względu, że kortyzol, hormon stresu, zaczyna się wytwarzać w nadmiernej ilości. Wydzielanie kortyzolu w trakcie uprawiania sportu jest tak normalne, jak i ważne; hormon ten bierze udział w procesach, które dają mięśniom energię do pracy. Jednakże, jeśli ciało jest poddawane wpływowi kortyzolu przez dłuższy okres czasu, zaczyna to przynosić negatywne efekty, takie jak pojawianie się trudnego do spalenia tłuszczu, w niepożądanych miejscach. Oczywiście ćwiczenia to nie jedyny stresor przyczyniający się do wytwarzania kortyzolu w nadmiarze. Stres w życiu osobistym i zawodowym również może wywołać nadmierne wytwarzanie tego hormonu. Kiedy przestajesz ćwiczyć, produkcja kortyzolu jest hamowana. Wyłączanie stresu w codziennym życiu może być trudniejsze. Zatem poza dbałością o zdrowie fizyczne równie ważna jest troska o zdrowie psychiczne. Zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, pamiętaj o tym.

 

Przełożyła Paulina Dziubak

Autor: Jennifer Cohen

Źródło: time.com [data dostępu: 24.02.2015]

Fot. weareselecters.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *